Lrd Dieter Hollow over Dieter Hollow Creek
Good Condition36 years old56 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m E Jct Cth X |
| Carries | Lrd Dieter Hollow |
| Crosses | Dieter Hollow Creek |
| Coordinates | 43.30611, -90.56417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 92.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52013100000000 |