Lrd Century RD over Byrds Creek
Good Condition28 years old21 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m E Jct Cth X |
| Carries | Lrd Century RD |
| Crosses | Byrds Creek |
| Coordinates | 43.24889, -90.57028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 92.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020600000000 |