Lrd Byrds Creek Va over Byrds Creek
Good Condition37 years old62 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m N Jct Sth 60 |
| Carries | Lrd Byrds Creek Va |
| Crosses | Byrds Creek |
| Coordinates | 43.23444, -90.55694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52012800000000 |