Sth 60 over Byrds Creek
Good Condition28 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.6m E Jct Cth M |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Byrds Creek |
| Coordinates | 43.21973, -90.54607 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.3 ft (19.3 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 220.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52017500000000 |