Sth 60 over Unnamed Trib
Good Condition21 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.5m E Jct Cth T |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Unnamed Trib |
| Coordinates | 43.21976, -90.53596 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 69.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025600000000 |