Lrd Byrds Creek Va over Byrds Creek
Good Condition32 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.2m North Of Sth 60 |
| Carries | Lrd Byrds Creek Va |
| Crosses | Byrds Creek |
| Coordinates | 43.24528, -90.56611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020100000000 |