Sth 56-sth 80 over Horse Creek
Fair Condition54 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.4m E Jct Sth 80 To N |
| Carries | Sth 56-sth 80 |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 43.36906, -90.39746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.5 ft (16.3 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 238.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52004700000000 |