Lrd Campus DR over Wind Point Creek
Good Condition56 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m E Jct Cth G |
| Carries | Lrd Campus DR |
| Crosses | Wind Point Creek |
| Coordinates | 42.77544, -87.77602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 97.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51072100000000 |