Lrd Vincennes Circ over North Bay Creek
Poor Condition106 years old587 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.2m E Jct Cth G |
| Carries | Lrd Vincennes Circ |
| Crosses | North Bay Creek |
| Coordinates | 42.76461, -87.77754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 135.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 587 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51070000000000 |