County Road Dd over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition68 years old7 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi W Of CR 13 |
| Carries | County Road Dd |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.02525, -103.84908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 54.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTDD-11.4-26-49 |