Sr-417 SB over Us-17/sr-500
Good Condition33 years old41,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Us-17/sr-500 |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Us-17/sr-500 |
| Coordinates | 28.37240, -81.40453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 177.8 ft (54.2 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 910.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750433 |