Sr-417 SB Off Ramp over Us17/sr-500
Good Condition33 years old7,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 - Us17/sr-500 |
| Carries | Sr-417 SB Off Ramp |
| Crosses | Us17/sr-500 |
| Coordinates | 28.37294, -81.40448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 727.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,700 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750435 |