Sr-417 NB And SB over Us-17/sr-500
Good Condition33 years old43,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Us-17/sr-500 Nb+sb |
| Carries | Sr-417 NB And SB |
| Crosses | Us-17/sr-500 |
| Coordinates | 28.37274, -81.40453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 171.3 ft (52.2 m) |
| Deck Area | 2797.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750434 |