Sr-417 over Balcombe Road
Good Condition33 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Balcombe Road |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Balcombe Road |
| Coordinates | 28.37064, -81.39983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 168.3 ft (51.3 m) |
| Deck Area | 2595.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750437 |