Sr-417 SB over Balcombe Road
Good Condition33 years old32,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Balcombe Road |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Balcombe Road |
| Coordinates | 28.37103, -81.39995 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.7 ft (50.5 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 989.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750436 |