Sr-417 NB over Dowden Road
Fair Condition34 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr417 Nb-dowden Road |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Dowden Road |
| Coordinates | 28.42783, -81.22813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Width | 159.1 ft (48.5 m) |
| Deck Area | 2104.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750464 |