I-4 WB Ramp over Sr435 SB To I-4 WB
Fair Condition28 years old12,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I-4WB Ramp To Sandlake |
| Carries | I-4 WB Ramp |
| Crosses | Sr435 SB To I-4 WB |
| Coordinates | 28.46011, -81.47265 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 618.1 ft (188.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1733.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750486 |