I-264 EB over I-264 WB Off Ramp
Fair Condition52 years old51,998 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 375 Ft W Of US 31w |
| Carries | I-264 EB |
| Crosses | I-264 WB Off Ramp |
| Coordinates | 38.18528, -85.81444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.4 ft (43.1 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 1068.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,998 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00269N |