Steinway ST over RTE I278
Good Condition89 years old
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .4 Mi W I278+gcp |
| Carries | Steinway ST |
| Crosses | RTE I278 |
| Coordinates | 40.76926, -73.91044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 478.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230610 |