RTE I278 over 32nd Avenue
Fair Condition23 years old12,413 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .2 Mi N Jct I278 & SH 25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 32nd Avenue |
| Coordinates | 40.75618, -73.90011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 482.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,413 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230710 |