RTE I278 over RTE I278 32 Nd AVE
Good Condition23 years old77,891 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .2 Mi N I278 & SH 25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | RTE I278 32 Nd AVE |
| Coordinates | 40.75681, -73.90002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 443.9 ft (135.3 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1934.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,891 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230720 |