31st Avenue over RTE I278
Fair Condition23 years old10,120 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3 Mi N Jct I278 & SH 25a |
| Carries | 31st Avenue |
| Crosses | RTE I278 |
| Coordinates | 40.75770, -73.90052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 545.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,120 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230730 |