49th ST over RTE I278 RTE I278
Fair Condition84 years old1,061 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .8 Mi NW Jct I278 & SH 25 |
| Carries | 49th ST |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.76572, -73.90360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 491.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,061 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230800 |