RTE I278 over RTE 907m RTE 907m
Poor Condition82 years old
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Jct I278+gcp |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | RTE 907m RTE 907m |
| Coordinates | 40.76807, -73.90454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 666.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230830 |