Tremont Road over Middle Prong Little Rive
Fair Condition43 years old512 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 4.3 Miles From Laurel Cre |
| Carries | Tremont Road |
| Crosses | Middle Prong Little Rive |
| Coordinates | 35.62142, -83.67822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 106.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 512 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460073P0000000 |