Taylor Co RT 8 over Hustead Fork
Fair Condition32 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi East Tay Co RT 3 |
| Carries | Taylor Co RT 8 |
| Crosses | Hustead Fork |
| Coordinates | 39.32253, -80.15695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 78 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A075 |