US Route 250 over Lost Run
Fair Condition86 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.62 Mi South Tay CR 12 |
| Carries | US Route 250 |
| Crosses | Lost Run |
| Coordinates | 39.34202, -80.10860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 71.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A061 |