Taylor Co RT 14 over Lost Run
Fair Condition106 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.47 Mi West Co RT 18/2 |
| Carries | Taylor Co RT 14 |
| Crosses | Lost Run |
| Coordinates | 39.37784, -80.10907 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A026 |