Taylor Co RT 12 over Lost Run
Fair Condition102 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.29 Mi East Tay CR 12/1 |
| Carries | Taylor Co RT 12 |
| Crosses | Lost Run |
| Coordinates | 39.35495, -80.09690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 48.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A018 |