Taylor Co RT 16 over Lost Run
Fair Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.02 Mi East Tay Co RT 12 |
| Carries | Taylor Co RT 16 |
| Crosses | Lost Run |
| Coordinates | 39.34925, -80.10385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 137.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A082 |