Taylor Co RT 250/8 over Lost Run
Fair Condition102 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.02 Mi West Tay Co RT 14 |
| Carries | Taylor Co RT 250/8 |
| Crosses | Lost Run |
| Coordinates | 39.37090, -80.10348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A062 |