ST 2 W Main ST over Rr Parr
Poor Condition144 years old27,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | .25mi W Of Route 8 422.77 |
| Carries | ST 2 W Main ST |
| Crosses | Rr Parr |
| Coordinates | 42.70038, -73.11676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 633.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1882 (reconstructed 1930) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,000 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N140320DPDOT634 |