HWY Brown ST over Water Hoosic River
Poor Condition74 years old1,138 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | At Int. With River ST |
| Carries | HWY Brown ST |
| Crosses | Water Hoosic River |
| Coordinates | 42.70326, -73.12046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 396.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,138 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N1400701GMUNNBI |