Sr-417 NB over Sb-eb Ramp
Good Condition34 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 NB - Sb-eb Ramp |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Sb-eb Ramp |
| Coordinates | 28.44869, -81.23030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 613.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750466 |