Ramp To Sr-528 WB over Sb-eb Ramp
Fair Condition34 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Ramp To Sr-528wb-sb-eb Ra |
| Carries | Ramp To Sr-528 WB |
| Crosses | Sb-eb Ramp |
| Coordinates | 28.44851, -81.23004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 210.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750471 |