Sr-417 SB over Sb-eb Ramp
Fair Condition34 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 SB - Sb-eb Ramp |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Sb-eb Ramp |
| Coordinates | 28.44893, -81.23061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.5 ft (34.3 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 768.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750465 |