Sr-417 NB Off Ramp over Sr-528
Fair Condition34 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417-sr-528 |
| Carries | Sr-417 NB Off Ramp |
| Crosses | Sr-528 |
| Coordinates | 28.45144, -81.23006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.9 ft (58.2 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 535.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750469 |