Sr-417 Ramp C over Sr-417;sr-528
Good Condition34 years old9,100 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr528 WB Ramp To Sr417 SB |
| Carries | Sr-417 Ramp C |
| Crosses | Sr-417;sr-528 |
| Coordinates | 28.45087, -81.22942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1321.5 ft (402.8 m) |
| Max Span | 218.2 ft (66.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 5800.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750470 |