Sr-417 NB over Sr-528
Good Condition34 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 NB - Sr-528 |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Sr-528 |
| Coordinates | 28.45144, -81.23034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 1290.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750468 |