Sr-417 SB over Sr-528
Fair Condition34 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 SB - Sr-528 |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Sr-528 |
| Coordinates | 28.45144, -81.23062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.7 ft (57.2 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 1281.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750467 |