32nd Street over RTE I278 RTE I278
Fair Condition96 years old
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 32 Street And 278ix |
| Carries | 32nd Street |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.77018, -73.91664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 753.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230640 |