I64 EB & WB over Guyandotte R Co60/52&26
Good Condition3 years old33,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.78 Mi West Of Co 60/89 |
| Carries | I64 EB & WB |
| Crosses | Guyandotte R Co60/52&26 |
| Coordinates | 38.42207, -82.29908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1224.1 ft (373.1 m) |
| Max Span | 270.0 ft (82.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 3283.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,900 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A320 |