I 64 WB over Guyandotte R Cr60/52&26
Poor Condition67 years old33,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.78 Mi West Of CR 60/89 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | Guyandotte R Cr60/52&26 |
| Coordinates | 38.42213, -82.29860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1218.8 ft (371.5 m) |
| Max Span | 138.1 ft (42.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 3157.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A188 |